En historisk økonomisk Brann-sesong
Sportslig suksess på både herre- og kvinnesiden gjorde 2025 til det beste økonomiske året i Branns historie. Europa League-eventyr, seriegull for kvinnene og rekordhøye tilskuertall løftet inntektene til 417 millioner kroner.
- Årsmøtet arrangeres torsdag 5. mars klokken 18.00. Påmelding her.
- Les hele årsrapporten med regnskap, budsjett og oppsummering av året her.
Topp-prestasjoner krever topp-investeringer, og klubben brukte overskuddet til å styrke laget ytterligere.
– I 2025 så vi resultatet av flere års systematisk arbeid. Europa League-gruppespill ga store inntekter, og vi hadde landets høyeste tilskuertall både på herre- og kvinnesiden. Men det viktigste er at vi klarte å reinvestere overskuddet på en ansvarlig måte, samtidig som vi styrket både spillerstall og infrastruktur, sier økonomisjef Trond Birkeland.
Inntektene endte på 417,4 millioner kroner, nesten dobbelt så høyt som i 2024. Kostnadene fulgte hakk i hæl og endte på 314,8 millioner kroner. Etter finansposter endte resultatet før skatt på 102,7 millioner kroner. Klubbens egenkapital var 372,3 millioner kroner ved årsskiftet, noe som gir en egenkapitalandel på over 80 prosent.
Store spillersalg – spesielt Aune Heggebø til West Bromwich og videresalgsandelen for David Møller-Wolfe – ga en netto spillersalgsgevinst på 89,3 millioner kroner. Men samtidig investerte klubben nesten 60 millioner kroner i nye spillere, og økte spillerstallen for herrene fra 24 til 30 mann for å håndtere Europa-spillet.
– Vi solgte spillere for gode penger, men det viktige er at vi har reinvestert i klubb og spillerstaller. Pengene er ikke bare satt i banken – de er investert i spillerkontrakter, oppgraderinger av Stadion og styrket organisasjon. Det er slik vi bygger en bærekraftig toppklubb, sier daglig leder Christian Kalvenes.
Klubben investerte 17,2 millioner kroner i anlegg og infrastruktur, inkludert nytt lydanlegg, nytt ståfelt på Frydenbø, oppgraderte garderober og spillertunnel.
Solid finansiell posisjon
Den finansielle oppfølgingsscoren (FOS) ender nok en gang godt over grensen for grønn sone.
– Vi er i grønn sone og har et solid økonomisk fundament. Det gir oss handlingsrom til å fortsette den sportslige satsingen, samtidig som vi har buffere hvis vi skulle møte motgang, sier Birkeland.
Lønnskostnadene økte som følge av større spillerstall på herresiden, bonuser knyttet til Europa-spill og seriegull for kvinnene og noen nye ansettelser for øvrig i organisasjonen.
– Vi drømmer om å få gullet hem, og vi må være villige til å satse når vi har muligheten. Men vi må også gjøre det på en måte som er bærekraftig over tid, sier Kalvenes.
2026-budsjettet
I budsjettet for 2026, som skal opp på årsmøtet, er det lagt opp til mer moderate inntekter enn i 2025. Uten garantert gruppespill i Europa budsjetteres det med inntekter på 288,5 millioner kroner.
– Vi er realistiske på inntektssiden i 2026. Dersom vi ender uten gruppespill i Europa faller naturlig nok både billettinntekter og UEFA-premier bort. Samtidig har vi et solid kommersielt fundament med gode partneravtaler og trofaste supportere, sier Birkeland.
Kostnadene er budsjettert til 286,4 millioner kroner, inkludert en personellkostnad på 154 millioner kroner. Det budsjetteres med et driftsresultat på 2,1 millioner kroner.
– Vi vil fortsette å bruke det økonomiske handlingsrommet som sterke resultater gir til å styrke satsingen løpende gjennom sesongen. Men vi er også opptatt av å ha kostnader som tåler sportslig motgang. Balansen mellom ambisjon og ansvar er avgjørende, sier Kalvenes.